Utoljára 2011 augusztusában volt csak ennél több forintfelértékelődést váró szakértő a német ZEW intézet felmérésében, mint most. Akkor gyengülés jött, de most lehet, hogy egészen más a helyzet. Nagyot javultak a magyar gazdaság kilátásai is.
Három és fél évre nem látott csúcsra emelkedett a forint erősödésében bízók aránya a német ZEW intézet és az osztrák Erste Bank közös felmérésében, amelyet régióval foglalkozó elemzők és portfólió menedzserek és pénzügyi szakértők megkérdezésével készítenek. A 61 megkérdezett szakember nettó 13 százaléka várja azt, hogy a magyar fizetőeszköz árfolyama fél éves időtávon erősödni fog az euróval szemben, ennél magasabbat utoljára 2011 augusztusában mértek, akkor nettó 18 százalékos volt a forinterősödést várók aránya.
A márciusban még nettó 13 százalék volt azok aránya, akik inkább a forint gyengülését várták. A javulás a magyar deviza megítélésében november óta hónapról hónapban tetten érhető, akkor még nettó 44 százalék várt forintgyengülést, ez - bár a felmérés nem említi - valószínűleg a devizahitelek forintosításával kapcsolatos félelmeknek volt köszönhető. A hangulati felmérésekkel ellentétben ez a felmérés az elmúlt években nem kontraindikátorként működött, hanem sokszor előrejelző szerepet töltött be, így a forint jó megítélése ez alapján kedvező jelnek tekinthető a további várható teljesítmény szempontjából.
Nagyot javultak a magyar gazdaság kilátásai is a szereplők szerint. 21,8 százalékponttal nettó 47,9 százalékra emelkedett azok aránya, akik szerint a magyar gazdaság helyzete javul a jövőben. Ezzel a nagy ugrással a magyar gazdaság kilátásainak megítélése nagyjából a régiós átlagra ugrott fel, hasonló mértékben javult a cseh gazdaság megítélése is, náluk azonban ezzel az emelkedéssel már nettó 68 százalék optimista a jövőt illetően.
Persze azt, hogy ennyien várnak javulást annak is köszönhető, hogy van honnan. A megkérdezettek nettó 4 százaléka szerint még mindig rossznak tekinthető a gazdaság aktuális állapota, ez négy százalékponttal jobb eredmény, mint egy hónappal ezelőtt. Ezzel Magyarország valamivel jobb pontszámot tudhat magáénak, mint a régiós átlag, amit most rettentően lehúz a török és a horvát gazdaság megítélése.
A magyar részvénypiaccal kapcsolatban a nagy emelkedést követően jelentősen enyhült a kirobbanó optimizmus. Akkor elképesztően sokan várták azt, hogy a BUX index értéke emelkedni fog fél éves időtávon. A felmérés bull/bear hányadosa 14 fölé nőtt, aminél magasabbat csak egyszer mértek az elmúlt hét és fél évben. Most ez a mérőszám 7 közelébe süllyedt, ami még mindig magasnak tekinthető.
Meg kell jegyezni, hogy a felmérésnek ez a része az elmúlt években kontraindikátorként működött, azonban az egy hónappal ezelőtti nagy optimizmust nagy árfolyam emelkedés is követte.
Nagy fordulat történt a magyar hozamokkal kapcsolatos hozzáállásban is. Az elmúlt években jellemző volt a felmérésben, hogy a magyar rövidebb hozamoknál csökkenést, a hosszabb hozamoknál viszont emelkedést várt a piac. Most azonban ez a tendencia megfordult, s immár a hosszabb hozamok tekintetében is a csökkenésre tippel a piaci szereplők többsége.
Forrás: napi.hu
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése