Fitch - bóvliban maradnak a magyarok

A Fitch Ratings megerősítette Magyarország BB plusz hitelminősítését.

Megerősítette stabil kilátással Magyarország BB plusz szintű - a befektetési ajánlású sávtól egy fokozattal elmaradó - hosszú futamú szuverén devizaadós-besorolását, valamint a hazai valutában fennálló államadósság befektetési szintű, BBB mínusz osztályzatát szerdán a Fitch Ratings.

A Moody's és a Fitch egy-egy szinttel tartja a befektetésre nem ajánlott kategória alatt az adósbesorolást, előbbi negatív kilátással, utóbbi stabillal, míg a Standard & Poor's-nál két lépcsőfokkal maradt el attól, szintén a további esetleges leminősítésre utaló negatív kilátással.

Az utóbbi hetekben több kormányzati szereplő - a legtöbbször Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, a legnagyobb visszhangot kiváltó módon Matolcsy György MNB-elnök a Napi.hu konferenciáján, de még Pleschinger Gyula, a monetáris tanács külsős tagja - is arról beszélt, hogy olyan pompás állapotban van már a magyar gazdaság, hogy a hitelminősítőknek lépniük kellene és javítani a magyar hitelbesorolást.

A november 28-i makrokonferencián a megszólaló elemzők úgy vélték, hogy bár a magyar makromutatók impozánsak, a hitelminősítők a középtávú növekedési kilátások miatt aggódnak. Ha visszaesik a növekedés, akkor megáll az államadósság GDP-hez viszonyított csökkenése, ezért vannak kiváró állásponton Magyarországgal szemben. Ha nem lesz növekedés, akkor a GDP 80 százalékos adósságaránya "borzasztóan nehezen"csökkenhet - mondta Nyeste Orsolya, az Erste elemzője. Kondrát Zsolt, az MKB prognosztája szerint a magyar gazdaság ép öt évvel a hazai eurócsatlakozás előtt kerül majd a hitelminősítőknél befektetési kategóriába a jelenlegi bóvli besorolásból. Tardos Gergely szerint ez 2015 végére be is következhet, ha a következő fél évben nem születenek olyan gazdaságpolitikai lépések, amelyek ezt megakadályoznák - tette hozzá az OTP Bank vezető elemzője.

A Világgazdaságnak a közelmúltban Peter Attard Montalto, a Nomura vezető közgazdásza úgy fogalmazott, hogy a politikai és a bankszektorral kapcsolatos kockázatok miatt a minősítés helyesnek tűnik a jelenlegi szintek környékén.


Megosztás a Google Pluson

0 hozzászólás: