Tízéves a HAESF ösztöndíjprogram

A Magyar-Amerikai Vállalkozási Ösztöndíj Alap (HAESF) révén 11 millió dolláros támogatással napjainkig mintegy 400 tehetséges magyar szakember kapott szakmai továbbképzést az Egyesült Államokban, az alap az amerikai függetlenség napja alkalmából szervezett ünnepélyes rendezvényen és sajtótájékoztatóján összegezte az első 10 év sikereit.


Ryan Schwarz, az ösztöndíjalap elnöke elmondta: a Magyar-Amerikai Vállalkozási Ösztöndíj Alap (Hungarian-American Enterprise Scholarship Fund, HAESF) az 1990-ben létrehozott Magyar-Amerikai Vállalkozási Alap (MAVA) örökségeként jött létre.

Kiemelte: a HAESF programba jelentkező, tehetséges magyar szakemberek alkalmassági feltételként fogadják el, hogy az ösztöndíjprogramot követő 2 évben kötelezően Magyarországon helyezkednek el, itt végeznek munkát. A program ezzel biztosítja a HAESF által meghirdetett cél elérését, azaz Magyarország társadalmi és gazdasági fejlődésének támogatását - fűzte hozzá.

Ryan Schwarz kiemelte: a fiatal diplomások számára kialakított szakmai gyakornoki program (Professional Internship Program) és a gyakorlott vezetőket és akadémikusokat támogató senior ösztöndíj mellett (Senior Leaders and Scholars Fellowship) a HAESF a magyar kis- és középvállalkozások fellendítése érdekében új, vállalkozás-fejlesztési programot (Entrepreneurship Development Program) indított.

Hangsúlyozta: az új kezdeményezés az olyan tehetséges magyar vállalkozóknak kínál lehetőségeket, akik üzleti vállalkozást alapítottak Magyarországon egy új ötlet vagy technológia alapján.

Bod Péter Ákos, egykori jegybankelnök, a MAVA egyik volt igazgatója, a HAESF alapító-kuratóriumának volt elnöke kifejtette: a magas képzettségű munkaerő hozzájárul a magyar gazdaság termelékenységének növekedéséhez, így a HAESF által biztosított lehetőséggel értékes szakmai tapasztalatot szerezhetnek a magyar tehetséges szakemberek az Egyesült Államokban.

Bod Péter Ákos az MTI érdeklődésére elmondta: az ösztöndíjasok egynegyedét orvosok adják, de az alap által támogatottak között művészek, kutatók is vannak. Az ösztöndíjprogram nagy előnye, hogy a költségek jó részét a fogadó amerikai intézmények, vállalkozások állják - tette hozzá.

Az esemény zárásaként Jeszenszky Géza, a MAVA megalakulásakor hivatalban lévő külügyminiszter, az első Orbán-kormány amerikai nagykövete emlékplakettet adott át a HAESF-nek a magyar gazdaság fellendítésében és a magyar-amerikai szakmai és oktatási tapasztalatok átadásában játszott szerepéért, az emlékplakettet az esemény díszvendége, George Gould, a MAVA egykori elnöke vette át.

Megosztás a Google Pluson

0 hozzászólás: