Februárra kamattartást, márciustól MNB-kamatcsökkentést várnak

Februárban nagy valószínűséggel még nem módosítja 2,10 százalékos alapkamatát a Magyar Nemzeti Bank (MNB), márciusban azonban óvatos ütemben ugyan, de várhatóan elkezdi az újabb kamatcsökkentési ciklust - jósolták hétfői előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.


A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai közölték: várakozásuk szerint az MNB monetáris tanácsa a februári kamatdöntő ülésen a márciusi kamatcsökkentés kommunikációs előkészítéséhez kezd hozzá. 

A ház márciusra 0,10 százalékpontos, az újabb enyhítési ciklus egészében 0,30-0,50 százalékpont közötti MNB-kamatcsökkentést valószínűsít.

Az MNB eddigi kommunikációjából egyértelműen adódik a következtetés, hogy a monetáris tanács meg akarja várni a márciusban esedékes új inflációs jelentést, ugyanakkor most már az is egyértelmű, hogy az MNB "komoly megfontolás tárgyává tette" a kamatcsökkentést - vélekednek az RBS londoni elemzői.

A ház szakértőinek értelmezése szerint a januári kamatdöntő ülésről kiadott közlemény erre kifejezett utalást tartalmazott, első ízben azóta, hogy az előző enyhítési ciklus véget ért. Az RBS elemzői szerint az utalás abban a mondatban szerepelt, amelyben a monetáris tanács megállapítja, hogy az előző kamatdöntő ülés óta ismertté vált adatok alapján elmozdulás érzékelhető az MNB decemberben kidolgozott egyik alternatív forgatókönyve felé. E forgatókönyvből a jelenleginél lazább monetáris politika következik.

A ház szerint mindemellett a legutóbbi hónapok adatai és eseményei is az MNB kamatcsökkentési ciklusának felújítása mellett szólnak. A RBS londoni elemzői ezek közül az első helyen emelik ki, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) a vártnál nagyobb mértékű, szuverén euróövezeti kötvényeket is érintő eszközvásárlási programot jelentett be, emellett számos más jegybank - köztük a kanadai, a svéd, a kínai és a török - váratlan enyhítési lépéseket tett.

Az RBS elemzői szerint mindez előkészítette a terepet az MNB monetáris politikájának enyhítéséhez. Jóllehet a magyar gazdaság növekedési üteme a tavalyi utolsó negyedévben jóval meghaladta az elemzői várakozásokat, az inflációs dinamika azonban továbbra is rendkívül gyenge - hangsúlyozták a cég londoni szakértői.

A City elemzői közösségében - elsősorban a mélyülő defláció miatt - most már konszenzusos előrejelzés, hogy az MNB hamarosan újabb kamatcsökkentési ciklusba kezd.

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays elemzőstábja, amely intézményi befektetők kíséretében a minap tájékozódó látogatást tett Budapesten, a tárgyalások alapján hétfőn Londonban összeállított új előrejelzésében 0,60 százalékpontos további MNB-kamatcsökkentést - így 1,50 százalékig csökkenő jegybanki alapkamatot - valószínűsített.

A ház várakozása szerint az MNB márciusban kezdi az újabb enyhítési ciklust, és három hónap alatt éri el a Barclays által várt 1,50 százalékos alapkamat-mélypontot.

Ugyanilyen mértékű MNB-kamatcsökkentést jósoltak a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is. A ház új prognózisa szerint is márciusban kezdődik a magyar jegybank enyhítési ciklusa, kisebb, 0,10 százalékpontos lépésekkel. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint azonban megvan az esélye az agresszívabb, lépésenként 0,20 százalékpontos kamatcsökkentési sorozatnak is.

A cég szintén 0,60 százalékpontos - vagyis 1,50 százalékos alapkamat eléréséig tartó - enyhítési ciklust vár. 

A Morgan Stanley londoni elemzői szerint valójában nincs érdemi iránymutatás arra, hogy meddig csökkenhet az MNB alapkamata, de a magyar jegybank a múltban rendszerint vonakodott attól, hogy a lengyel központi bank alapkamata alá vigye saját irányadó rátáját.

A Morgan Stanley szakértői hangsúlyozták, hogy Lengyelországban minimum 0,50, potenciálisan 0,75 százalékpontig terjedő jegybanki kamatcsökkentést várnak; ez 1,50-1,25 százalékra csökkentené a lengyel alapkamatot. A cég szerint ennek alapján ésszerű az a feltételezés, hogy az MNB 1,50 százalékig csökkenti alapkamatát.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői azt jósolták, hogy bár a teljes kosárra számolt magyarországi infláció valószínűleg közel jár mélypontjához, azonban legalább 2015 első felének végéig negatív lesz, és a maginfláció is lefelé tartó pályán marad a költségoldalon lezajlott korábbi visszaesések elhúzódó dezinflációs hatása miatt.

Ebben a környezetben a GS londoni közgazdászai 0,50 százalékpontig terjedő mértékű további MNB-kamatcsökkentéssel számolnak, márciusi kezdettel. A ház szerint a magyar jegybank az újabb enyhítési ciklussal elért alapkamatot 2016 második feléig fenntartja.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői szerint valószínűleg az MNB-t is meglepte a magyar gazdaság robusztus tavalyi növekedési üteme. Ennek ellenére a JP Morgan továbbra is azt valószínűsíti, hogy az MNB a következő hónapokban összesen 0,50 százalékponttal csökkenti alapkamatát. A ház londoni elemzői is azzal számolnak, hogy a  monetáris tanács az első - valószínűleg 0,20 százalékpontos - kamatcsökkentést már márciusban végrehajtja.

A hosszú távú átlag feletti GDP-növekedési ütem a korábban vártnál gyorsabban szűkítheti a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rést, ám a magyarországi infláció várhatóan ennek ellenére sem éri el az MNB 3 százalékos célját a belátható előrejelzési távlatban, és a monetáris tanács valószínűleg inkább arra koncentrál majd következő kamatdöntő ülésein, hogy az inflációs ráta mennyivel marad el a célszinttől - jósolták a JP Morgan londoni elemzői.

Forrás: MTI
Megosztás a Google Pluson

0 hozzászólás: