Több mint 10 százalékkal nőttek az adó- és járulékbevételek 2014-ben az előző évhez képest az észak-alföldi régióban - közölte a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) regionális adó-főigazgatója hétfőn sajtótájékoztatón Debrecenben.
Czinege Attila évértékelő sajtótájékoztatóján elmondta: a múlt évben 617,8 milliárd forint volt a térségben az adó- és járulékbevétel, ami 58,1 milliárddal haladta meg az egy évvel korábbit.
A régió adózói a központi költségvetés tavalyi bevételéhez 6,1 százalékban járultak hozzá - jegyezte meg a főigazgató.
Czinege Attila elmondta azt is, hogy 2014-ben 31 826 ellenőrzés eredményeként 48,6 milliárd forint nettó adókülönbözetet tártak fel a régióban. Az év során ebből 41,9 milliárd forint vált jogerőssé.
Az összes feltárt nettó adókülönbözet meghatározó része, 42,7 milliárd forint az utólagos ellenőrzésekhez kapcsolódott: a kiválasztás hatékonyságát mutatja, hogy ezeknek a vizsgálatoknak a 84,8 százaléka zárult megállapítással, az egy vizsgálatra jutó megállapított nettó adókülönbözet összege 14,1 millió forintról 16,9 millió forintra emelkedett - ismertette.
A hivatal adóügyi ága 247 esetben tett büntető feljelentést, az ezekkel összefüggő elkövetési összeg megközelítette a 4,6 milliárd forintot - mondta Czinege Attila.
Polcz Attila pénzügyőr ezredes, észak-alföldi regionális vám- és pénzügyőri főigazgató hozzátette: a vám szakterület bevétele, 30,3 milliárd forint, több mint 6,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A regisztrációs adóból befolyt 1,4 milliárd forint 20 százalékkal több, mint 2013-ben volt, az utólagos vámellenőrzésekből beszedett 86,6 millió forinttal pedig országosasan a harmadik helyen áll a régió - fűzte hozzá.
Polcz Attila beszámolt arról is, hogy 2014-ben az ukrán határszakaszon csaknem 18,5 millió liter üzemanyag vám- és adómentes behozatalát akadályozták meg az ország területére, aminek következtében az import csökkenéséhez köthetően a belföldön realizált adó megközelíti a nyolcmilliárd forintot.
A keleti határszakaszon jelentős mértékben csökkent a kamionforgalom: gyakorlatilag eltűntek Záhonynál az orosz és a lengyel kamionok, ezek a járművek az ukrán válság miatt más utat választanak - ismertette a főigazgató.
A szakember - mint kifejtette - komoly eredményeket vár a március elsejétől bevezetett ekáer-rendszertől, amelyre teljes mértékben felkészültek a régióban.
Lengyel Tibor pénzügyőr ezredes, regionális bűnügy igazgató a sajtótájékoztatón elmondta: a régióhoz tartozó három megyéből - Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg - 1868 feljelentés érkezett, amiből 1827 nyomozást fejeztek be és 3,2 milliárd forint kárbiztosítékot foglaltak le. Ebből 1,82 milliárd az elkövetők magánvagyonából származik.
A régió pénzügyi nyomozói 2014-ben vagyonbiztosítás címén lefoglaltak 61 gépkocsit, 2 luxus motorkerékpárt, 69 ingatlant, 300 millió forint készpénzt, 35 ezer eurót és zároltak 28 bankszámlát - sorolta a bűnügyi igazgató.
Hozzátette: a 136 kilométeres magyar-ukrán, uniós külső határszakasz elsődleges helyszíne a Magyarországra és az Európai Unióban irányuló cigarettacsempészetnek.
A keleti határszakaszon tavaly bűncselekményből adódóan 3,7 millió doboz adózatlan cigarettát foglaltak le 3,2 milliárd forint értékben, és felszámoltak két cigarettacsempészetre szakosodott bűnszervezetet - ismertette Lengyel Tibor hozzátéve, hogy tavaly csaknem 6,5 tonna, 100 millió forint értéket meghaladó vágott dohányt is sikerült lefoglalni.
Lengyel Tibor végezetül emlékeztetett rá, hogy tavaly két olyan bűnszervezetet számoltak fel, amelyek bázisolajjal - üzemanyagként is felhasználható kenőolajjal - üzleteltek és a költségvetésnek csaknem tízmilliárd forint kárt okoztak.
Forrás: MTI
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése