Összefüggést találtak kutatók a pénzpiaci kereskedők stresszhormonszintje és kockázatvállaló hajlama között, amely szerint az utóbbi éppen akkor romlik, amikor a bátrabb fellépés segíthetné a kilábalást a válságokból.
Az a stressz, amelyet a pénzpiaci kereskedők a piac nagy hullámzásai idején átélnek, csökkenti kockázatvállalási hajlandóságukat - derült ki abból a kutatásból, amelyet a Cambridge egyetem neurológiai kutatói és egy korábbi Wall Street-i kereskedő, John Coates végeztek. Ez hozzájárulhat a pénzügyi válságok elhúzódásához - állítják a kutatók a Financial Times tudósítása szerint.
Az egyik amerikai tudományos folyóiratban megjelent kutatást részben laboratóriumi vizsgálatokra, részben valós helyzetekben végzett tesztekre alapozták. Az időközben professzorrá avanzsált Coates és kollégái a londoni Cityben dolgozó kereskedők egy csoportját vizsgálva azt találták, hogy a szervezetükben lévő kortizol hormon 68 százalékkal megugrott azokon a napokon, amikor nagy volt a piaci felfordulás. Ezt a hormon, amelyet stressz hatására választ ki a szervezet, növeli az ember rendelkezésére álló energiaforrást - derül ki a pirula.net ismertetőjéből.
Összeomlás
A tudóscsoport a kapott eredmény alapján egy cambridge-i kórházban indított kísérletet annak kiderítésére, miként hat a "kortizolsokk" az emberekre. Önkénteseknél nyolc alkalommal mesterségesen előidézték a stresszhormon 68 százalékos megugrását. Ezután egy kockázatvállalást feltételező játékot játszattak velük, ami azzal a megdöbbentő eredménnyel járt, hogy kockázatvállaló képességük gyakorlatilag összeomlott, 44 százalékkal zuhant a normál állapothoz képest. Az eredményt placebóval kezelt kontrollcsoporttal ellenőrizték.
Coates meggyőződése szerint kutatásuk nagyon fontos tanulsággal szolgál a pénzügyi világ szereplőinek. Az erős stressz olyan hatással jár a piaci döntések meghozatala során, amelyet normál helyzetben egyáltalán nem érzékelünk. Egy brutálisan erős pszichológiai mechanizmus lép működésbe, amelyről a valós helyzetben cselekvő emberek nem is tudnak.
Minden borul
A közgazdászok abból indulnak ki, hogy a rizikót kedvelő emberek kockázatvállaló képessége állandó. Ez szinte minden közgazdasági elméletben benne foglaltatik rejtett feltételezésként, amire a modellek építenek. A stresszhormon hatása, amivel nem számoltak, felboríthatja elméleti rendszereiket, s ezzel ezekre alapozott következtetéseiket.
A drámai valóság az, hogy az emberek és rajtuk keresztül közvetve a vállalatok hajlamosak lefagyni válság idején. Éppen akkor, amikor a piacok a legjobb lehetőségeket kínálják a bátor befektetési lépésekhez. Akkor, amikor a gazdaságnak a legnagyobb szüksége van arra, hogy a kockázatot vállaló emberek akcióba lépjenek.
A stresszhormon jelenléte hozzájárul a széles körű kockázatkerüléshez, amit gyakran minősítenek irracionális pesszimizmusnak a szakértők. A stresszre adott negatív válasz ezzel növeli a piaci bizonytalanságot és hozzájárul a válságok elhúzódásához - hangsúlyozza a kereskedőből lett kutató.
Forrás: napi.hu
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése