A brit lakossági közműszolgáltatók szerint az ellenzéki Munkáspárt közműdíj-befagyasztási tervei miatt nem lehet a konzervatív kormánykoalíció által elvárt mértékben csökkenteni a háztartási energia árát.
A hat országos szolgáltató közül eddig a két legnagyobb, az E.On nagy-britanniai kiskereskedelmi üzletága és a British Gas jelentette be, hogy 3,5, illetve 5 százalékkal csökkenti a lakossági földgázszolgáltatás díjszabását.
A nagybani földgázbeszerzési árak jelentősen, 24 százalékkal zuhantak az elmúlt egy évben.
George Osborne pénzügyminiszter a The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilap keddi kiadásának nyilatkozva kijelentette: előrelépésnek tartja, hogy két cég már díjcsökkentéseket jelentett be, de "ennél tovább kell menni", el kell érni, hogy a nagybani beszerzési árak esése megfelelő mértékben jelenjen meg a fogyasztói díjszabásokban. Osborne hozzátette: a brit kormány "nagyon szoros figyelemmel" fogja követni, hogy ez bekövetkezik-e.
A lapnak név nélkül nyilatkozó iparági források ugyanakkor elmondták: a nagyobb mértékű díjcsökkentést a Munkáspárt által bejelentett közműdíj-befagyasztási terv akadályozza. Az egyik lakossági szolgáltató magas beosztású illetékese kijelentette: ha ez a terv nem lenne, akkor a nagy-britanniai lakossági szolgáltatók már decemberben 7 százalék körüli árcsökkentéseket tudtak volna bejelenteni. Így azonban a cégek attól tartanak, hogy ha jelentősebb mértékben csökkentik háztartási energiaszolgáltatási áraikat, és - kormányra kerülése esetén - a Munkáspárt a díjszabásokat ezeken a szinteken befagyasztja, akkor a szolgáltatók bajba kerülhetnek, ha a nagybani beszerzési árak később emelkedésnek indulnak.
Ed Miliband, a Labour vezetője és miniszterelnök-jelöltje a párt közműdíj-befagyasztási tervét már tavaly bejelentette. A kezdeményezés alapján, ha a Munkáspárt megnyeri a májusi parlamenti választásokat, legalább 20 hónapra befagyasztja a kiskereskedelmi áram- és gázárakat.
Miliband annak idején azzal indokolta ezt a tervet, hogy az energiaszolgáltató cégek "túl hosszú ideje" számláznak az indokoltnál többet a felhasználóknak, és ezt azért tehetik, mert "a piac nem működik".
A tervet mindazonáltal már korábban is bírálatok érték.
A fejlett ipari országok alkotta Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára, Ángel Gurría a BBC televíziónak nyilatkozva Miliband bejelentése után nem sokkal azt mondta: a lakossági energiaárak befagyasztása esetén előbb-utóbb nagyon nagy különbség alakul ki a nagybani beszerzési és kiskereskedelmi értékesítési árak között, és ez csődbe viheti a legnagyobb brit lakossági energiaszolgáltató cégeket.
Forrás: MTI
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése