A Szberbank eladja európai leánycégeit

Az orosz Szberbank márciusban hagyja jóvá azt a tervet, hogy mennyivel csökkenti külföldi leánycégeinek a támogatását és júliusban jelenti be, hogy mely leánycégeitől válik meg - közölte a delovoysaratov.ru orosz hírportál.


Az intézkedések az állami többségű Szberbank válságellenes tervének részét képezik. 

Az orosz hírportál idézte a Szberbank egyik képviselőjét, aki azt mondta, hogy Európában önmagán fenntartó, nyereséges csoportot akarnak létrehozni, részben a betétesek bevonásával. A Szberbank európai leánycégeiben a magánszemélyek betétei mintegy 250 milliárd rubelt (1 rubel=4,47 forint) tesznek ki. 

A Szberbanknak Szerbiában, Németországban, Szlovákiában, Magyarországon, Szlovéniában, Horvátországban, Csehországban, Bosznia és Hercegovinában, valamint Ukrajnában van leánycége.
 

A Lidové Noviny (LN) cseh napilap internetes oldalán azt írta február 23-án, hogy "a Nyugat és a Kreml közötti új konfliktus arra kényszerítette a legnagyobb orosz bankot, hogy eladja érdekeltségeit Közép-Európában." A cikk így folytatódik: "Néhány jól értesült forrásból úgy tudjuk, hogy a magyar és a szlovák leánycégét tervezi eladni a Szberbank."

A Lidové Noviny értesülése szerint a Szberbank szlovák leánycégének az ára több mint 2 milliárd euró, a magyar leánybanké 1,6 milliárd euró körüli. 

A LN úgy tudja, hogy a Szberbank szlovák leánycége iránt máris többen érdeklődnek. Előzetes érdeklődést tanúsított egyebek között a Szlovákiában már jelen lévő magyar OTP, az UniCredit olasz bank cseh-szlovák leánycége és a Penta cseh-szlovák pénzügyi csoport.

Az OTP az MTI akkori megkeresésére annyit válaszolt, hogy nem kommentál sajtóértesüléseket. Az OTP Bank folyamatosan keresi az akvizíciós lehetőségeket, elsősorban azokban az országokban gondolkozik, ahol jelen van, azonban a helyi bankjának alacsony a piaci részesedése - tették hozzá.

A Szberbank, a legnagyobb orosz bank adózott eredménye  jelentősen esett idén januárban éves szinten. A profit 3,7 milliárd rubelre (1 rubel=4,22 forint) zuhant a múlt hónapban az egy évvel korábbi 31,6 milliárd rubelről. 

A bank eredményét rontotta, hogy 5,8 százalékkal 857 milliárd rubelre emelkedett az a tartalék, amit a növekvő nem fizető hitelállomány ellensúlyozására kellett félretennie. A nettó kamatjövedelem 33,6 százalékkal 47,9 milliárd rubelre esett.

Az Oroszország elleni gazdasági szankciók, az ukrajnai válság miatti bizonytalanság, az orosz gazdaság egyre romló állapota és a rubel árfolyamának gyengülése szintén ártott a banknak.

German Gref, a Szberbank vezetője tavaly szeptember közepén azt mondta, hogy az ukrán és a magyar leánycég bizonyos nehézségekkel küszködik. A bankvezér szerint "Magyarországon a gazdasági helyzet alapvetően nem rossz, a szabályozási környezet azonban nagyon bonyolult". Magyarország esetében a Szberbank "azt fogja nézni, hogy mit lehet ezen a piacon változtatni".

A bank három éve szerezte meg 505 millió euróért a Volksbank kelet- és közép-európai leányvállalatait, köztük a Magyarországi Volksbank Zrt.-t, amely 2013. november 1-jétől Sberbank Magyarország Zrt. néven működik.

Forrás: MTI
Megosztás a Google Pluson

0 hozzászólás: