Egy termékbemutatós cég szerződéseit érvénytelenítette a bíróság, amely nem tartotta be az üzleten kívüli értékesítés szabályait. A vevő nem 8, hanem 14 napon belül gondolhatja meg magát, s az eladónak szintén 14 napon belül kell visszatéríteni a vevő által befizetett pénzt.
Tisztességtelenek és ezért valamennyi fogyasztóval szemben érvénytelenek a Solutem Konference Kft. termékbemutatós cég azon szerződési feltételei, amelyek alapján korlátozta többek közt a fogyasztókat megillető indokolás nélküli elállási jog gyakorlásának lehetőségét - állapította meg a Közép-Magyarországi Fogyasztóvédelmi Egyesület (Köfe) által indított közérdekű keresetben a Veszprémi Törvényszék jogerősen ítéletében.
Hiába léptek érvénybe már 2014. június 13-án Európa-szerte az egységes fogyasztóvédelmi rendelkezések, a Köfe azzal szembesült, hogy panaszok tömkelege érkezik a termékbemutatós cégekre, amelyek tudomást sem vesznek a szigorodott előírásokról. A fogyasztók ugyanis a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól szóló 45/2014. (II. 26.) kormányrendelet alapján mind az üzleten kívüli értékesítés (termékbemutatók), mind pedig a távollevők között kötött szerződések esetében bizonyos kivételekkel már 14 napon belül gondolhatják meg magukat és visszaléphetnek a szerződéstől hátrányos jogkövetkezmények nélkül. Ez a határidő korábban volt csak 8 munkanap, azonban még mindig találni olyan vállalkozásokat, amelyek tisztességtelen szerződési feltételeket alkalmaznak a fogyasztókkal szemben és nem ültették át az új rendelkezéseket, így korlátozva a fogyasztói jogokat - írja közleményében a Köfe.
Ilyen cég volt többek közt a veszprémi székhelyű, 2014-ben bejegyzett Solutem Konference Kft., amely szerződési feltételeiben több hiányosságot is feltárt az egyesület és bíróság előtt lépett fel a fogyasztók érdekeinek védelmében. A vállalkozás termékbemutatók szervezésével foglalkozik, azonban eleve téves jogszabályt jelölt meg szerződéseiben, amely egyáltalán nem üzleten kívüli értékesítésre, hanem a távollevők között kötött szerződésekre, így például az internetes vásárlásokra vonatkozott - ráadásul az már nem volt hatályban akkor sem, amikor a feltételek között rá hivatkozott. A bíróság helyt adott azon kereseti kérelemnek is, amely az indokolás nélküli elállási jog gyakorlásának lehetőségét csupán 8 munkanapon belül biztosító szerződési feltétel tisztességtelenségének megállapítására irányult - közölte a Köfe.
Mindezek mellett is a kormányrendelet 23. paragrafusa első bekezdése szerint, ha a fogyasztó él az indokolás nélküli elállási jogával, akkor a vállalkozásnak legkésőbb az elállásról való tudomásszerződésétől számított 14 napon belül vissza kell téríteni a fogyasztó által befizetett teljes összeget. Azonban az érintett cég e tekintetben is tisztességtelenül járt el és jogszabályba ütközően csupán egy hónapon belül vállalta elállás esetén a vételár visszatérítését - és ekkor is nem csupán a vételárat, hanem a teljes kifizetett összeget kell visszaadni a kormányrendelet szerint.
A Veszprémi Törvényszék jogerős döntésében megállapította, hogy az érintett szerződési feltételek tisztességtelenek, ezért pedig a céggel szerződő valamennyi félre nézve kiterjedő hatállyal érvénytelenek.
A Köfe óva inti a fogyasztókat, hogy szerződéskötés előtt alaposan tájékozódjanak jogaikról, különösen üzleten kívüli értékesítés esetén. A tapasztalatok szerint ugyanis bőven akadnak még hiányosságok a termékbemutatós cégek által alkalmazott általános szerződési feltételek között és azok nem felelnek meg a hatályos fogyasztóvédelmi szabályoknak - véli a fogyasztóvédelmi szervezet.
További Hírek
Forrás: MTI
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése