Befejeződött a mintegy kilencezres pulykaállomány felszámolása a tótkomlósi állattartó telepen, ahol a múlt héten mutatták ki a madárinfluenza vírusát. A megbetegedés miatt Japán, Izrael és Hongkong korlátozta egyes magyar baromfitermékek importját - mondta hétfőn az országos főállatorvos, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek.
Bognár Lajos ismertette, a szakemberek hétfőn fejezik be a tótkomlósi telep takarítását és fertőtlenítését. A hatóság munkatársai még hétfőn felkeresik a három kilométeres zónában található nagy létszámú állattartó telepeket, és a héten mintát vesznek a háztáji állományokból is. A laboratóriumi vizsgálatok várhatóan jövő hét elejére zárulnak le.
A betegség lappangási ideje 1-2 nap, újabb megbetegedésről egyelőre nem kaptak bejelentést, így a főállatorvos szerint jó eséllyel sikerült a járványt megfékezni.
A kimutatott szerotípus (H5N8) miatt emberi megbetegedés eddig még sosem fordult elő - hangsúlyozta Bognár Lajos.
A Békés megyei állattartó telep 100 százalékos állami kártalanításban részesül, ám hogy ez mekkora összeg lesz, Bognár Lajos nem tudta megmondani. A kárbecslést a járási hivatal főállatorvosa végzi, és ő hoz majd kártalanítási határozatot, amellyel szemben a vállalat fellebbezhet. Miután a közigazgatási eljárás lezajlik, és jogerőre emelkedik a határozat, 30 napon belül a kincstár kifizeti a megítélt összeget.
A helyettes államtitkár úgy tudja, a közepes méretűnek mondható tótkomlósi gazdaság magyarországi vágóhídra termelt; arról nincs információja, hogy az állományt a vágóhíd belföldi vagy külföldi piacra értékesítette-e volna. A főállatorvos információi szerint a telepen csak pulykát tartottak, a jogszabályok értelmében a farmot legalább 30 napig nem lehet ismét betelepíteni.
A telep tulajdonosa nem kívánt nyilatkozni. A Magyar Broilerszövetség elnöke a Magyar Időknek azt mondta, a teljes állomány értéke megközelítheti a húszmillió forintot. A lap cikke szerint ennél nagyobb kára származhat a teljes hazai baromfiágazatnak, a harmadik országbeli exportpiacok ideiglenes elvesztése hozzávetőlegesen hárommilliárd forintos veszteséget okozhat a vágó- feldolgozó üzemeknek.
A Japán Mezőgazdasági, Erdészeti és Halászati Minisztérium november 5-től azonnali hatállyal felfüggesztette az élő baromfi és a baromfitermékek exportját egész Magyarországról. Japánon kívül az izraeli állategészségügyi szolgálat szintén megtiltotta élő baromfi, baromfitermékek és tojások országba történő szállítását; valamint a hongkongi illetékes hatóság is elrendelt korlátozást, de kizárólag Békés megyéből származó szállítmányokra.
A helyettes államtitkár elmondta: tárgyalnak a kereskedelmi partnerekkel arról, hogy ne az egész országra, hanem csak a régióra vonatkozóan vezessék be a korlátozást. Ha nincs újabb megbetegedés, a nemzetközi jogszabályok értelmében három hónappal az utolsó fertőtlenítés után lehet feloldani a korlátozásokat - közölte.
Békés megyében legutóbb 2015 márciusában jelent meg a madárinfluenza H5N8-as szerotípusa. Akkor egy füzesgyarmati kacsatelepen kellett felszámolni a több mint 161 ezer kacsából álló állományt.
MTI
0 hozzászólás:
Megjegyzés küldése