Nagy pofont kapott a bankoktól Magyarország

Folytatódott a mérlegalkalmazkodás a közép-, kelet- és dél-európai (CESEE) régióban, a külföldi bankok a GDP 0,3 százalékával csökkentették kitettségüket a tavalyi negyedik negyedévben. Az anyabankok Magyarországon és Macedóniában vágták vissza a legnagyobb mértékben a finanszírozást - derül ki a Bécsi kezdeményezés jelentéséből, amelyet kedden tett közzé az IMF. Bár a külföldi bankok elkötelezettek a régió iránt, országstratégiáik szelektívebbekké váltak.

A tavalyi utolsó negyedévben a Nemzetközi FIzetések Bankjának (BIS) jelentő pénzintézetek a GDP 0,3 százalékával csökkentették a közép-, kelet- és dél-európai (CESEE) kitettségüket, azaz nagyjából az előző három hónappal azonos mértékben. Míg a külföldi bankok a vizsgált 21 országból 13-ban mérsékelték a kitettségüket 2013 negyedik negyedévében, a finanszírozás visszafogásának a mértéke országonként jelentős különbségeket mutatott. A külföldi bankok a legnagyobb mértékben Magyarországon és Macedóniában vágták vissza a finanszírozást, ráadásul növekvő mértékben.

Emellett 2013. harmadik negyedévéhez képest Oroszországban, Bulgáriában és Észtországban szintén nagyobb mértékben zsugorodtak a finanszírozási források, viszont Horvátországban, Lettországban, Romániában, Szerbiában és Szlovéniában lassult a folyamat. Ezen országokban a bankok eszközállományára és a profitabilitására nyomást gyakorolnak a gyenge gazdasági kilátások és a gazdaság sebezhetősége. Ezzel szemben a külföldi bankok több forrást juttattak a bosznia-hercegovinai, litvániai és török leányaiknak, és folytatódott a bővülés Lengyelországban és Ukrajnában is - derül ki a dokumentumból, amelyet a Bécsi kezdeményezés végrehajtó bizottságában résztvevő nemzetközi pénzügyi intézmények - az IMF, a Világbank, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Beruházási Bank (EIB) - és az Európai Biztottság szakértői állítottak össze.

Javultak a finanszírozási feltételek

A negyedik negyedévben a külső finanszírozási feltételek összességében javultak a régióban. Míg a harmadik negyedévben - Törökországot és Oroszországot leszámítva - a régióból menekült a tőke, addig a negyedik negyedévben élénk fellendülés volt, amelyet Ukrajna, Szlovénia, Szlovákia, Magyaország és Horvátország húzott, miután kötvényeket bocsátottak ki a nemzetközi pénzpiacokon. Ezzel szemben a negyedik negyedvében négy országban (Lettország, Macedónia, Oroszország, Románia) romlás következett be a finanszírozásban.

A jelentés szerint a külföldi bankok mérlegalkalmazkodását a lakossági megtakarítások növkedése továbbra is ellensúlyozza.

A hitelezésben is látszik javulás

A hitelezési feltételek szintén javultak, főleg a lakossági hitelezésnél volt előrelépés, ám az országok között nagyok a különbségek. A hitelezés bővülése Törökországban és a FÁK-országokban továbbra is élénk, míg a régió többi országában ez még várat magára: a 2014 januári adatok szerint év/év alapon 0,1 százalékos zsugorodás volt a régióban, Törökországot és a FÁK-országokat leszámítva. A jelentés szerint ugyan látszanak már a jelei a lakossági hitelezés fellendülésének, a nem-pénzügyi vállalatoknak (NFC) nyújtott hitelek piaca viszont továbbra is zsugorodott a legtöbb országban.

Megosztás a Google Pluson

0 hozzászólás: