Nehéz helyzetben Európa - brutális gyengülés jöhet

Sorsdöntő változásokat indíthatnak el az európai parlamenti választások: az euroszkeptikus képviselők nagy eséllyel többségbe kerülnek, így Brüsszelen egyre nagyobb lesz a nyomás, hogy szembenézzen az unió és a közös valuta mélyen gyökerező problémáival. Az euró árfolyama 1,25-re is gyengülhet a dollárral szemben - vélik a Saxobank elemzői.

Az euroszkeptikus képviselők többségbe kerülését hozhatják az európai parlamenti választások, s így Brüsszelen egyre nagyobb lesz a nyomás, hogy szembenézzen az unió és a közös valuta mélyen gyökerező problémáival. Ennél is komolyabb következményekkel járhat azonban az unió teljesítményét meghatározó német gazdaság recesszió-közeli állapota, valamint a kontinens energiafüggősége, amely az ukrajnai orosz beavatkozás kapcsán újra reflektorfénybe került.

Brüsszel lehetőséget kap arra, hogy visszatérjen a való világba és alaposan átgondolja a helyzetet, de félő, hogy nem használja ki - véli Steen Jakobsen, a Saxobank vezető közgazdásza negyedéves kitekintésében. 

Jöhet az európai QE

Miközben számos területen a fellendülés jeleit véljük felfedezni, a kontinens országait továbbra is jelentősen próbára teszi az európai gazdasági helyzet - írta a szakértő. A második negyedévben az Európai Központi Bankot a növekedés hiánya és a defláció várhatóan nyílt mennyiségi lazításra és további rendhagyó intézkedésekre kényszeríti. 

Európa eközben a hetvenes évek óta eltelt időszak legnagyobb választási kihívásával néz szembe: az európai politika és az európai valóság között soha nem látott szakadék húzódik.  

A szavazók és az EU-párti politikusok egyre kevésbé találnak közös nevezőt, így a májusi uniós parlamenti választások után az euroszkeptikus pártok képviselői alkothatják majd a legnagyobb parlamenti csoportot. Az, hogy Brüsszel hallgat-e a szavazókra, döntő hatással lehet a haldoklófélben lévő európai kísérlet kimenetelére - bár a jelenlegi politikai erőviszonyok nem borulnak fel egyik napról a másikra. 

Fertőz a periféria 

A gazdasági kilátások javulni látszanak Spanyolország, Portugália és Görögország számára, valójában azonban mindössze arról van szó, hogy a Mediterrán-térségi klub problémái Franciaországba, majd Németországba húzódnak át - az utóbbi év végére közel kerül a recesszióhoz. Mind a francia, mind a német gazdaság megsínyli az exportbevételek csökkenését, amint a lassuló ázsiai gazdaságokban csökken a luxuscikkek kereslete. 

Az uniós tagországok a válság utóbbi éveiben meglepően szolidárisak voltak egymással, a választók viszont egyre nyugtalanabbak, és ez egyértelműen az euroszkeptikusok malmára hajtja a vizet. Mindezt a jelenlegi vezetők nem hagyhatják figyelmen kívül - hangsúlyozta Jakobsen. Fennáll az örök probléma is az uniónak soha nem voltak, és most sincsenek meg a hosszú távú stabil működéshez szükséges gazdasági alapjai.  

Egyre több törékeny ország 

A Törékeny Ötök (Dél-Afrika, Brazília, India, Indonézia és Törökország) Argentínával, Oroszországgal és Chilével kiegészülve a Törékeny Nyolcakká alakultak. A mennyiségi lazítás fokozatos visszafogása a Fed részéről devizáik gyengülését eredményezte, ez pedig monetáris szigorításra kényszeríti őket. Mindez fékezi a növekedést, de segíti az elmúlt években felhalmozódott problémák korrigálását és a gazdasági egyensúly helyreállítását.

A cikk a CEMP cégcsoport szolgáltatását is népszerűsíti.

A fejlemények ugyan alapvetően pozitívak, a probléma csak az, hogy túl sok ország igyekszik egyszerre ugyanazzal a módszerrel, a valuta leértékelésével és ezen keresztül az export ösztönzésével egyenesbe jönni. Ez pedig a korábbi túlhitelezések miatt gyengíti a növekedést, és később még visszatérő szerkezeti problémákat okozhat.

Az utóbbi időben a gazdaságok minden erejükkel a világ, a bankok és a politikai rendszer megmentésére koncentráltak; jócskán háttérbe szorult szinte minden olyan befektetés, amely az emberekkel, az oktatással, az infrastruktúrával, az innovációval és a technológiával kapcsolatos - állítja Jakobsen. Valószínűleg nem az idei európai parlamenti választások döntik el végleg az unió sorsát, de nagyon nem mindegy, hogy a politikai döntéshozók, szakpolitikusok, illetve maguk az uniós struktúrák és nemzeti államapparátusok hogyan reagálnak a globális növekedés lassulására és a kialakulóban lévő új világgazdasági egyensúlyra. 

Nagy euró gyengülés jöhet 

A dán bank elemzői szerint az euró árfolyama az amerikai dollárhoz képest 1,400-1,405 között tetőzik, majd az 1,250-es szintre süllyed - az Európai Központi Bank idén nyáron már nagy eséllyel jelent be a defláció kezelését célzó intézkedéseket.  A japán jen dollárhoz viszonyított várható árfolyama 95 lesz; az árazással a piac nagyrészt a most bevezetett forgalmiadó-emelésre, illetve a japán gazdaságpolitika kudarcának első jeleire reagál. A "Törékeny Nyolcak" nemzeti valutái további 5 százalékkal gyengülhetnek - szól a bank prognózisa. 

Amerikában nagy esés készül 

Az árupiacokon a reálkamatok esése miatt jó második negyedévre számíthatunk. A mostani felívelés 2015 első félévére megtörik, de 2014 harmadik negyedévében még jó hozamokat ígérnek az árupiaci termékek - szól a bank prognózisa. A részvénypiac az egyetlen terület, amelyre a jelenlegi átmeneti gazdasági ciklus eddig még nem nem volt negatív hatással. 

A jelenlegi helyzet még biztató, az S&P 500 részvényindex várhatóan 1900-1950 között éri el tetőpontját ezután azonban egy 30 százalékot elérő korrekcióra számítanak a Saxo szakértői.
Megosztás a Google Pluson

0 hozzászólás: